Aktyviai ir pasyviai valdomi fondai. Ir beždžionės

Paskutiniame blogo įraše apie investavimą (https://www.ernestas.info/2020/10/30/truputis-investavimo-teorijos/) aprašiau kelias teorijas, susijusias su investavimu. Ir žadėjau, kad vėliau parašysiu, ką galima su tomis teorijomis nuveikti 🙂 Deja, viskas truputį pasikeitė, nes pakeliui atsirado įdomi tema, kuri net labai susijusi su investavimu – “aktyvūs” ir “pasyvūs” fondai.

Tiesa, prieš pradedant privalau įspėti – aš neturiu finansų maklerio licenzijos ir tikrai nesu tiek protingas, kad galėčiau patarti investicijų klausimais. Tad, viską ką čia rašau reikėtų priimti tik grynai kaip mano asmeninę nuomonę, kuri yra nebūtinai teisinga. Ir, draugiškas patarimas, neinvestuokite savo sunkiai uždirbtų pinigų remiantis kieno nors įrašais internete. Galvokite savo galva.

Mokesčiai ir aktyviai valdomi fondai

Kažkas yra pasakęs, kad “Gyvenime yra tik du neišvengiami dalykai – mirtis ir mokesčiai”. Humoras žiaurokas, bet investicijų pasaulyje – svarbus. Kai kur nors investuojate pinigus, jūs tikitės, kad atgausite daugiau. Logiška. Tačiau mokesčiai suryja daug pinigų 🙂

Kaip pavyzdį atsiverčiau vieną Lietuvoje platinamą į pasaulio rinkas investuojantį (nesakysiu kokį, nes reklama nenoriu užsiimti) investicinį “aktyviai valdomą” fondą. “Aktyviai valdomas” fondas yra toks, kurio veiklą nuolat prižiūri specialistai – Jūsų pinigus tvarko protingi ir išsilavinę žmonės, kurie kiekvieną dieną seka rinkas ir reaguoja į besikeičiančią rinkos situaciją. Tas darbas nėra paprastas ir pigus – tai kainuoja pinigus. Už darbą turi būti mokama.

Prie šio fondo mokesčių išvardinta: valdymo mokestis 1 procentas (gauna bendrovė už tai, kad “valdo” fondą), įmokos mokestis (mokate, kai “perkate” investicinius fondo vienetus) – 1 procentas, einamasis mokestis (neįsivaizduoju, kada jis mokamas…) – 1,19 procento, saugojimo mokestis (mokate už tai, kad turite investicinius fondo vienetus) – 0,007 procento. Dalis mokesčių bus nuskaičiuota nuo Jūsų, kaip investuotojo, dalis – nuo investicinio fondo vieneto vertės, tačiau esmės tai nekeičia. Tai labai pelninga investicinių fondų valdymo įmonėms, kurios susirenka daug mokesčių už “valdymą”, “saugojimą” ir panašiai.

Arba “investicinio gyvybės draudimo” bendrovėms – principas tas pats. Visokie mokesčiai mokami iš Jūsų kišenės. Ir dideli.

Investavimas į indeksus

Yra dar viena fondų rūšis – “pasyviai” valdomi fondai. Praktiškai paėmus, tai reiškia – fondų valdytojas pasiima kokį plačiai žinomą indeksą (S&P 500, FTSE 100, DAX etc.) ir investuoja pinigus pagal šio fondo sudėtį – tiesiogine prasme, į visas indeksą sudarančias įmones. Ir… Viskas. Daugiau nieko nedaro. Jei pasikeičia indekso sudėtis – tada atitinkamai perskirsto investijas, bet daugiau nedaro nieko. Paprastai tariant – tai vadinamasis investavimas “į rinką”.

Kaip pavyzdys – vienas iš Lietuvoje platinamų “pasyvaus” investavimo fondų, investuojantis į FTSE 100 indekso sudėtyje esančias bendroves. Jo mokesčiai yra – 0,09%. Tai… Kaip ir viskas 🙂 Vadinasi, “pasyvūs fondai” sutaupo krūvas pinigų.

Išvada

Na, bet už “aktyvų” investicijų valdymą mokami didesni mokesčiai. Tad, nuoširdžiai tikimasi gauti geresnį rezultatą – didesnį pelningumą. Ar tai pavyksta?

Čia ir prieiname prie esminės vietos šioje blogo žinutėje. Atsakymas: labai retai. Kaip pavyzdys:

Kitaip tariant – jei net strėlyčių mėtymas į akcijų sąrašą yra gana pelningas užsiėmimas, ar verta mokėti didelius mokesčius už “investicijų valdymą”? 🙂 Ypač, jei pradedate savo investicinę karjerą? Spręsti Jums.

P.S. Gali kilti klausimas – bet tai kur įdomumas, kai tiesiog investuoji “į akcijas” ir tikiesi uždirbti daug? Atsakymas paprastas: ko jūs siekate? Ar norite stabilumo ir per daug nesukti galvos dėl savo investicijų (skaityti: rinktis “pasyviai valdomus fondus”), ar norite mokėti daugiau mokesčių ir tikėtis uždirbti daugiau (skaityti: investuoti į “aktyviai valdomus fondus”). Nors, kaip parodė eksperimentai, gal geriau įsigyti smiginio lentą arba paprašyti beždžionės parinkti akcijas? 🙂

2 Comments

 1. Dani said:

  Labas, ar jus pats investuojate ir kokiomis priemonemis naudojates? Pasigedau sito jusu irasuose.

  2021-01-04
  Reply
  • Labas. Tikrai taip, pats investuoju. Ačiū už gerą mintį, kitą blogo straipsnį tam ir paskirsiu – parašysiu, kur ir per ką investuoju 🙃

   2021-01-04
   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *