Jūs esate

Kur investuoti pinigus? (2). Indėliai

Turbūt žinomiausias būdas saugoti pinigus. Jūs nueinate į banką, savo turimus pinigus paprašote padėti kaip indėlį ir sau ramiai laukiate, kol galėsite pasiimti savo padėtus pinigus bei palūkanas. Viskas paprasta, bet jei dedate į paprasčiausią indėlį, tiesiog švaistote savo pinigus. Neleiskite jų vėjais, o padarykite gerą darbą - įsigykite kokį nors daiktą (televizorių, šaldytuvą, kompiuterį ir pan.), nes už indėlius gaunamos palūkanos - ašaros. Kodėl? Tuoj išsiaiškinsime.

Jeigu pasidėjote paprastą indėlį į banką, Jums po termino pabaigos bus išmokamos palūkanos. Apie tai, kaip siejasi palūkanų mokėjimo dažnumas ir palūkanų dydis jau rašiau. Statistikos departamentas tvirtina, kad 2007 m. rugsėjį metinė infliacija (vidutinio kainų lygio santykinis pokytis tarp ataskaitinio mėnesio ir praėjusių metų atitinkamo mėnesio - pvz. 2007 m. rugsėjo ir 2006 m. rugsėjo) sudarė 7,1 procento. Pvz."Hansabanke" už vieno mėnesio indėlį gautumėte 3,35 procento metinių palūkanų, o už metus - 4,1 procento.

Paskaičiuokime: turime 1 000 litų. Padėjome indėlį metams, tad po metų tikimės atgauti 1 041 litą (1 000 + 41 litas palūkanų) - palūkanos mokamos kartą metuose. Taip ir bus. Bet paskaičiuokime su infliacija. Jeigu infliacija 7,1 procento, tai Jūsų pinigai po metų bus verti mažiau - infliacijos juk procentas didesnis! Tad infliacija labai sėkmingai suvalgys Jūsų palūkanas ir dar daugiau. Tad Jūsų 1 041 litas po metų bus vertas ne 1 041, bet apie 972 litus. Likę "tiu tiu", kaip sakoma. Užuojauta. Infliacija - didelis baubas.

 

Kaip matome, už indėlius palūkanos juokingos, o atsižvelgiant į infliaciją net verkti noris. Bet indėliai gali būti gerai, kai norima dalį pinigų pasidėti greitam naudojimui - jeigu prireiks, indėlio sutartį galima nutraukti labai lengvai (tik palūkanų galite netekti). Dar viena išimtis yra tada, kai Jūs dedate didelį indėlį į banką (virš 100 000 litų), tada jau iš banko galima reikalauti norimų palūkanų.

Apibendrinant: indėlį turėkit, bet jais per daug nesidžiaukit. Infliacija gyvenimą gadina gerokai.

Komentuoti